Комисијата за заразни болести одобри одржување концерти, наскоро ќе биде објавен и протоколот за работа

Од:

Комисијата за заразни болести одобри одржување на јавни настани, собирања, музички концерти, а наскоро ќе биде објавен и новиот протокол за работа во согласност со состојбата со Ковид-19.

Веста беше најавена денес и од страна на министерост за здравство, Венко Филипче.

Од ИВАП упатија голема благодарност до министерката за финансии, Нина Ангеловска и до заменичката на претседателот на Владата задолжена за економски прашања и координација со економските ресори, Мила Царовска и до сите кои биле подготвени да ги слушнат нивните барања и да се вклучат во изнаоѓање на квалитетно решение за културниот сектор.

– Ние остануваме одговорни компании кои се грижат за јавното здравје и ве уверуваме дека нашите настани можат да бидат безбедни за сите посетители, секако само ако сите сме одговорни и ги почитуваме протоколите. Секако апелираме и на останатите организатори на настани да се придржуваат и да ги почитуваат усвоените протоколи. Наскоро ќе ги објавиме и условите под кои ќе се одвиваат настаните. Апелираме – носете маски, чувајте се и почитувајте ги мерките за заштита, соопштија од ИВАП

Би можело да ве интересира

„Македонски пејзажи“ – отворена изложба на авторката Марија Светиева

А1он

Досега направени над 60.000 тестирања за Ковид-19 во земјава, 6.054 лица биле позитивни

А1он

Денес 120 случаи на Ковид-19, четири лица починаа

А1он

Лекарската комора го осуди инцидентот во ГОБ „8 Септември“

Ана Ололовска

Спасовски: Ако има каква било потреба којашто ќе произлезе од Комисијата за заразни болести, секако дека ќе носиме одлуки

Ана Ололовска

Филипче: Се намалува бројот на приеми на пациенти, се прават проекции и за нови болнички капацитети

Ана Ололовска