Комеморација за Луран Ахмети во Албански театар

Од:

Во Албанскиот театар – Скопје денеска ќе се одржи комеморација во чест на животот и делото на актерот Луран Ахмети кој почина минатата недела, на 46 години, по компликации од коронавирусот.

Ахмети дипломирал на Факултетот за драмски уметности, а беше еден од најталентираните актери во Албанскиот театар во Скопје, каде играше во голем број претстави.

Последниве години тој се прослави по своите улоги во дел од најгледаните турски телевизиски серии, а имаше и успешна филмска кариера со улоги во филмовите „Бал-кан-кан“, „Тејкен 2“ и „Лимоната“.

Би можело да ве интересира

Почина Јаков Лазароски, универзитетски професор и претседател на Претседателството на ЦК на СКМ

Ана Ололовска

Почина легендарниот музичар Ѓорѓе Марјановиќ, ја загуби битката со Ковид-19

Мери Јордановска

Почина Наќе Стојановски, поранешен пратеник и функционер од СДСМ

Жарко Настоски

Почина пејачот и манекен Ник Кејмен, славен во 80-тите

Жарко Настоски

Почина академик Богомил Ѓузел

Ана Ололовска

Почина британската актерка Хелен Мекрори, ѕвездата од серијата „Peaky Blinders“

Жарко Настоски