Книжевен портрет на рускиот поет Сергеј Главјук во ДПМ

Од:

Во Друштвото на писателите на Македонија денеска ќе се одржи портрет на рускиот поет Сергеј Главјук.

За творештвото на Главјук ќе зборуваат Веле Смилевски, Братислав Ташковски и Олга Панкина.

Главјук и е познат на македонската читателска публика по книгите „Агли“ и „Старата монета“ кои се објавени во превод од руски од Гане Тодоровски. Главјук е составувач и на десеттомната антологија „Словенските поезии на 20 и 21 век“ во која првиот том од 500 страници е посветен на македонската поезија.

Добитник е на македонското признание „Златно перо“ за успешно презентирање на творештвото на македонски автори на руски јазик. Главјук е почесен член на Друштвото на писателите на Македонија.

Би можело да ве интересира

„Празник на липите“ и врачување на наградите „Книжевен жезол“ на ДПМ

Ана Ололовска

Почина писателот Видое Видичевски

Ана Ололовска

Отворен конкурс за традиционалните годишни награди на ДПМ

Ана Ололовска

ДПМ го распиша конкурсот за најдобра поетска книга

Ана Ололовска

Друштвото на писатели се простува од Данило Коцевски

Ана Ололовска

Почина писателот Миле Неделковски

Ана Ололовска

Leave a Comment

twenty − 14 =