Кината и театрите може да работат според Протоколот за организирање настани, одлучи Владата

Од:

Владата ја донесе долгоочекуваната одлука за работата на културните установи во време на пандемија, со што ќе се овозможи функционирање на кината, театрите и другите манифестации, според веќе усвоениот Протокол за организирање на настани.

„Владата го прифати мислењето на Комисијата за заразни болести согласно кое за кината, театрите, оперските претстави, балетските претстави, другите манифестации со филмски проекции, мултимедиумските проекти, фестивалите и други манифестации од дејноста на културата ќе важи веќе донесениот Протокол за организирање на настани, се вели во кусото соопштение на Владата на темата, по денешната петта седница.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Инспекторите ќе ги празнат и затвораат кафеаните, Пауновски повикува граѓаните да бидат посвесни

Жарко Настоски

Владата со апел до опозицијата поскоро да се донесат измените на Законот за заштита од заразни болести

Ана Ололовска

Премиера на „Тетовирани души“ во Струмичкиот театар

Ана Ололовска

На сила нови ковид мерки, Филипче порача дека состојбата е сериозна и дека болничките капацитети се исполнуваат

Ана Ололовска

Дигитално предавање на Ондреј Свобода – драматург, театролог, архивист

Ана Ололовска

Владата го скрати работното време на кафеаните и наложи целата администрација да работи онлајн или во смени

Жарко Настоски