Јордан Костов, „Кобалт код унит“ и „Светлост“ вечер на фестивалот „Крај Вардарот џез“

Од:

По синоќешната прва џез фестивалска вечер на „Крај Вардарот џез“, вечер во паркот зад МКЦ во 20 часот почнува и вториот дел од фестивалот на кој ќе настапува македонскиот џез хармоникаш Јордан Костов со неговиот квинтет.

По Костов, како што соопштија организаторите, на завршната вечер ќе настапи и џез триото „Cobalt code unit“, кое го сочинуваат музичарите Благојче Томевски, Благоја Глигоровски и Драган Теодосиев, а за крај скопскиот состав „Светлост: Одрон Ритуал Оркестар“.

-Костов има издадено два албуми а ПМГ џез „Sanfona de grapa“ и „Plush pig“. Тој и припаѓа на генерацијата млади македонски уметници, кои имаат раскрстено со предрасудите и кои го имаат надминато стравот од нормалната творечка комуникација со глобалниот свет. Извонреден композитор и наобразуван инструменталист на хармоника, од родното Квадарци досега го има свртено целиот свет со своите настапи. Неговата номадска кариера вбројува најмногу настапи низ Јапонија и Кина, соопштија организаторите на фестивалот.

Во паркот на Младинскиот културен центар, под отворено небо, и под строги протоколи, предвидени за организација на настани од овој тип, поради актуелната ситуација со коронавирусот синоќа настапија четири македонски џез состави.

Ова е прв фестивал под отворено небо од областа на културата откако земјава е во здравствена криза. Во организација е на дискографската куќа ПМГЏЕЗ, поддржан од Министерството за култура.

Влезницата е симболични 100 денари, а двете фестивалски вечери се одвиваат според сите протоколи предвидени за организација на настани од овој тип, поради актуелната ситуација со коронавирусот. Задолжително е носење маска, столчињата се поставени на 2 метри растојание.

Бројот на посетители е ограничен на 300 седишта.

Би можело да ве интересира

Започнува 6.издание на Џез фактори фестивалот во Битола

Ана Ололовска

Светски познатиот пијанист Дејан Илијиќ и стипендист на Беркли настапува вечерва на „Крај Вардарот Џез“

Ана Ололовска

Почнува фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во Македонска филхармонија

Ана Ололовска

Џез фестивалот „Крај Вардарот Џез“ во Македонска филхармонија

Ана Ололовска

Во недела започнува Фестивалот на џез, ворлд и современа музика во Велес

Горан Наумовски

Концерт на Младинскиот оркестар при ЦК „Трајко Прокопиев“ во КИЦ на РСМ во Софија

Ана Ололовска