Изложба „Скопска стрип акција 2019“

Од:

Во Галеријата „КО-РА“ во Скопје вечерва ќе се одржи стрип-изложба „Скопска стрип акција 2019“ на која ќе бидат изложени подобрите стрип дела од македонските автори од меѓународниот конкурс на стрип „Велес 2019“, а ќе се врачат и наградите на македонските автори.

Изложбата е организирана од страна на СЦМ- Велес и е дел од годишната програма за култура на Град Скопје.

Како што информира Томе Трајков од СЦМ-Велес, во согласност со одобрените финансии од Министерството за култура, ќе се одржи само еден вечерен настан на кој ќе се изложат наградените стрип дела од меѓународниот конкурс „ ВЕЛЕС 2019“, меѓу кои и делата на Александар Цветковски, Јана Илиевска ,отец Иринеј…

Воедно ќе се изложат делата од стрип-авторите, учесници на меѓународната стрип-колонија „ Велес 2019“.

Би можело да ве интересира

Првата награда за Александар Стеванов и Катерина Николовска-Тери на стрип фестивалот во Ваљево

Ана Ололовска

Најавен нов стрип-албум за Астерикс и Обеликс

Ана Ололовска

Завршна стрип-изложба на Стрип-центарoт на Македонија – Велес

Ана Ололовска

СЦМ-Велес со стрип изложба во Битола

Ана Ололовска

Распишан конкурс за „Лифт“ – стрип на годината

Ана Ололовска

Стрип центарот на Македонија – Велес објави нови стрип книги

Ана Ололовска