Изложба „Праисториските дами од Македонија” во Куманово

Од:

„Праисториските дами од Македонија” е насловена изложбата што ќе биде отворена утревечер во кумановската Уметничка галерија во организација на Музејот на Македонија и Музеј Куманово.

– Станува збор за археолошка изложба чија тема е жената. Кумановци ќе имаат можност да разгледаат 100-тина фигурини кои археолозите ги имаат ископано во текот на 60-годишните истражувања на просторот  на Македонија од 40-тина локалитети. Фигурините се стилизирани, рачно изработени со  нагласени детали на облеката и фризурата, информира директорот на кумановскиот Музеј, Јовица Станковски.

Автор на изложбата е Ирена Колиштркоска Настева. Изложбата „Праисториските дами од Македонија“ веќе е промовирана во Скопје и во повеќе градови низ Европа.

Отварањето на изложбата е закажано за утревечер со почеток во 19.30 часот. Изложбата во Уметничката галерија ќе биде отворена во наредните дваесетина дена.

Би можело да ве интересира

Момче оштети слика на Пикасо вредна 20 милиони фунти

Татјана Ташкова

Шестоодделенка е најмлад уметник за тетоважи во Сингапур

Татјана Ташкова

Иваноска со изведувачкиот перформанс Лесна_Акумулација на капитал, Прља со Субверзија во црвено и Јовановиќ со Протестен споменик

Ана Ололовска

Наградени најдобрите уметнички дела создадени од амбалажен отпад

Ана Ололовска

Откриена спомен – бистата на Мартиноски во Букурешт

Ана Ололовска

Младите заинтересирани за изложбите на МСУ, едукативната програма ќе продолжи во 2020

Ана Ололовска

Leave a Comment

sixteen − 4 =