Изложба на Зулејха Али Зубери во Дом на култура „Кочо Рацин“ – Скопје

Од:

Изложба на Зулејха Али Зубери денеска ќе биде отворена во Галеријата „КО-РА“, во Дом на култура „Кочо Рацин“ – Скопје.

Зубери има дипломирано на Факултетот за ликовни уметности во Скопје, во клас на професорот Антонио Мазневски, на одделот сликарство-конзервација и реставрација. Членка е на ДЛУМ, а има учествувано и на повеќе групни изложби во земјата и надвор.

Добитничка е на наградата „Константин Мазев Коце“ во 2019 година за изложбата „Ликовно творештво-мал формат“.

Би можело да ве интересира

Во МСУ утревечер се отвора меѓународната изложба „Гледај тука сум без простор“

Ана Ололовска

Изложба на репродукции на дела на англискиот уметник и патеписец Едвард Лир во Охрид

МСУ со голема изложба на најпрогресивните уметници од Југоисточна Европа

Ана Ололовска

Изложба на дела од кавадаречки ликовни уметници и нивни гости

Ана Ололовска

Во Галеријата „КО-РА“ отворена изложбата на Ленче Коцевска „Моја бесмртна љубов“

Ана Ололовска

Ретроспективна изложба „Од депото на Меѓународната Струмичка ликовна колонија“ во Куманово

Ана Ололовска