Изложба на академскиот уметник Зоран Арсовски – Бабата во Књажевац

Од:

Академскиот ликовен уметник Зоран Арсовски – Бабата денеска ќе ја реализира својата самостојна изложба во „Големата уметничка галерија во домот” во Књажевац, Србија и истата ќе биде отворена наредните две недели.

Арсовски претходно ја отвори изложбата во престижната „Галерија – Белградска тврдина на Калемегдан” во Белград со наслов „Тектонски пореметувања”.

Зоран Арсовски – Бабата е роден во Куманово. Магистрирал на Националната Ликовна Академија во Софија во класата на професорите Станислав Памукчиев и Божидар Бојаџиев. Член е на Друштвото на Ликовни Уметници на Македонија (ДЛУМ).

Оваа изложба ќе му биде девето самостојно претставување пред пошироката јавност. Има учествувано на повеќе групни меѓународни ликовни колонии, изложби, проекти, симпозиуми во земјава и странство. Работи во Национална Установа Центар за култура „Трајко Прокопиев” во Куманово како стручен соработник за визуелни уметности, архитектура и дизајн.

Би можело да ве интересира

Во Свети Николе отворена изложбата „Билазора“

Ана Ололовска

Мултимедијалниот проект „1/2 Состојба“ утре ќе биде претставен во Њујорк

Ана Ололовска

Групна изложба на македонски уметници во амбасадата на Македонија во Вашингтон

А1он

Изложба на проектот „1/2 Состојба“ на Михаела Јовановска во Њујорк

Ана Ололовска

Изложба „Допир на огнот – приказна за стаклото од музејските збирки на Црна Гора“

Ана Ололовска

Музејот од Свети Николе се подготвува за големата изложба „Билазора“

Ана Ололовска