Излезе од печат втората книга на отец Пимен

Од:

Во издание на „Матица македонска“ од Скопје, од печат излезе втората книга на Отец Пимен, митрополит европски на Македонската православна црква.

Книгата со наслов „Патувајќи“ е збир на колумни кои го тераат и читателот да пропатува преку неговите размисли и ненаметливи совети.

Промоцијата на книгата ќе се одржи во понеделник во спомен куќата на Татарчеви во Ресен, родниот град на отец Пимен. Во вторник ќе биде промовирана во Прилеп, во среда во Струмица и во четврток во Штип, а во Скопје промоцијата ќе се одржи на 18 септември. Од „Матица македонска“ најавуваат дека книгата ќе биде претставена и во Битола и Куманово.

Би можело да ве интересира

На Филолошкиот факултет „Блаже Конески“ се одбележува „Недела на италијански јазик во светот“

Ана Ололовска

Распишан конкурсот за најдобар дебитантски прозен ракопис „Новите!“

Ана Ололовска

Романот „Птиците умираат пеејќи“ објавен на македонски јазик

Ана Ололовска

Рокот за учество на Меѓународниот фестивал на кратки книжевни форми трае до 15 октомври

Ана Ололовска

Објавена книгата „Кутија“ од грчкиот автор Константинос Пацарос

Ана Ололовска

Онлајн промоција на „Сантос блуз“ – првиот роман на Ненад Алексовски

Ана Ололовска