Избрани драми од Горан Стефановски на Саемот на книгата

Од:

На Саемот на книгата „Полица“ го промовира своето ново издание, драмски избор од Горан Стефановски, кој ги опфаќа драмите: „Диво месо“, „Лет во место“, „Хај-фај“, „Дупло дно“, „Баханалии“ и „Демонот од Дебар Маало“.

dobivaj vesti na viber

-Драмскиот автор, писател, драматург, професор, човекот Горан Стефановски, ни е повеќе од потребен во вакви (не)времиња, поради неговиот отворен дијалог со разнокултурието околу нас, поради неговиот нецензуриран монолог со себе и сопственото творештво, поради неговиот луциден, јасен, интелигентен јазик…, пишуваат во најавата на настанот организторите.

За Горан Стефановски и за неговите драми на Саем ќе зборува Ана Стојаноска.

Би можело да ве интересира

Есеистиката на Горан Стефановски ги обедини македонистите и јужнославистите од Љубљана, Загреб и Скопје

Промоција на книгаta за деца „Бушава азбука“ од Горан Стефановски и Душан Петричиќ

Саемот на книга започнува на 3. мај

Ана Ололовска

Турција учесник на претстојниот Саем на книга

Промоција на италијанскиот превод на Горан Стефановски во Ватикан

А1он

„Студентски саем на книгата“ во НУБ „Св. Климент Охридски“

Ана Ололовска