Интерактивна визија во рамки на манифестацијата ,,Вапцарови бранувања” утре во Делчево

Од:

Националната установа Центар за култура „Никола Јонков – Вапцаров” во Делчево и годинава ќе ја реализира литературно-поетската манифестацијата „Вапцарови бранувања” посветена на големиот револуционер и поет кој е патрон на установата.
Во рамки на настанот, како што информираше раководителот на Литературната дејност во установата, Љупчо Петровски, в петок ќе се одржи Интерактивна визија со авторката Милијана Павловска.

dobivaj vesti na viber

-Настанот е насловен „Патоказ кон иднината” и е во рамки на манифестацијата „Вапцарови бранувања” која е своевиден проект на Центарот за култура и се реализира со поддршка на Министерството за култура и годинава во услови на пандемија. Настанот е закажан за утре во Мултифункционалниот центар во Делчево, а во рамки на истиот со свои творби ќе.се претстават и млади поети и поетеси од Делчево, рече Петровски.

Авторката Милијана Павловска на јавноста и е позната како најчитана авторка во градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во 2016 година, а досега има издадено 15 романи.

Во рамки на посетата на Делчево, Павловска ќе ја посети и делчевската библиотека Илинден, каде ќе промовира дел од своите изданија.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Големо невреме во Делчево, поплавени улици, прекин на струјата

Катерина Павлова-Николовска

Пуштен во употреба отсечениот мост во село Тработивиште

Ана Ололовска

Појава на труење на кучиња во делчевско

А1он

Распишан литературен конкурс на тема „Вапцаров, писател со револуционерни идеи” во Делчево

А1он

Изложбата на карикатури на тема Ковид-19 во Делчево

А1он

Кочанчанец уапсен поради непријавени пари на граничен премин Делчево

А1он