Хуманитарна изложба „5 минути до 12“

Од:

По повод Меѓународниот ден за заштита на човековите права – 10 декември и Меѓународниот ден nа УНИЦЕФ за заштита на децата – 11 декември денеска ќе биде отворена хуманитарната ликовна изложба симболично насловена „5 минути до 12“.

Организатор на донаторската изложба е Центарот за помош, поддршка и застапување на притворени и осудени лица. Се работи за изложба и продажба на уметнички слики, донирани од македонски сликари.

– Паричните средства собрани од овој настан ќе ги употребиме за купување новогодишни подароци за деца чии родители се во притвор или на издржување казна затвор, но и за подобрување на условите во затворите, соопшти организаторот.

Би можело да ве интересира

Со изложба на фотографии на Милчо Манчевски, почнува шестиот фестивал „BookStar“/„Книжевни ѕвезди“

Жарко Настоски

Визуелната моќност во уличните фотографии на Манчевски на увид од утре

Ана Ололовска

Се отвора изложбата Panic Room во Музејот на современата уметност

Ана Ололовска

Отворање на изложбата „Повторно на 0“ на Илина Арсова вечер во МКЦ

Ана Ололовска

Изложба на Свилен Стeфанов во КИЦ на РСМ во Софија во рамки на проектот „Поврзување“

Ана Ололовска

Изложба на илустрации од Димитар Кондовски

Ана Ололовска