Холандскиот писател Илја Леонард Фајфер гостин на третиот „Букстар“

Од:

Третиот Фестивал на европската книжевност „Букстар“ (BookStar) вечер од 20 часот во Клуб ресторанот МКЦ ќе биде отворен со промоција на романот „Ла Суперба“, во присуство на авторот – холандскиот писател Илја Леонард Фајфер. На македонски јазик неговиот роман го преведе Елизабета Божиновска.

– „Ла Суперба“ е ремек-дело на Фајфер, громогласно фалено со самото објавување во 2013 година, кога ги добило наградите „Либрис“, најпрестижната литературна награда во Холандија, и „Цум“, наградата „за најубава реченица напишана на холандски јазик“, соопшти издавачката куќа „Антолог“ која е организатор на книжевниот фестивал „Букстар“.

Фестивалот ќе се одржува до 3 ноември под слоганот „Читај бе, братучед, читај!“, инспириран од „Пред дождот“ на Милчо Манчевски, чии филмови ќе бидат прикажани во рамки на програмата.

На третиот „Букстар“ ќе бидат претставени четворица европски писатели – покрај холандскиот автор Илја Леонард Фајфер, „Антолог“ ќе ги претстави и саркастичната писателка Јела Кречич Жижек, двајцата скандинавски мајстори на трилерите Хокан Несер и Јуси Адлер-Олсен, како и македонските автори Снежана Стојчевска и Игор Станојоски.

Би можело да ве интересира

Пет книги за деца и млади од кинескиот писател Шен Шиси во издание на „Македоника литера“

Ана Ололовска

Промоција на романот „Скриени желби, немирни патувања“ од Владимир Јанковски

Ана Ололовска

„Бел“, „Ежето Снеже“, „Брзоплетковска 63 и случајот со смрдливите чорапи“ и „Ѕвезда Мрак и суштествата од Страшкоград“ – наградени на „Литера“ 2020

Ана Ололовска

Објавен романот „Суво мастило“ од Владимир Илиевски

Ана Ололовска

Три дена европска и македонска литература во Кинотека

Ана Ололовска

Промоција на „Крсте Петков Мисирков – македонскиот меѓник“ од Свето Стаменов

Ана Ололовска