Хит-претставата ,,Вардарски пастуви“ ќе гостува во Австралија

Од:

Една од најбараните претстави во НУ Театар Комедија – Скопје и претстава која ги урива рекордите во гледаност на ниво на целата држава е претставата „Вардарски пастуви“ во режија на Синиша Евтимов.

Оваа претстава и годинава ќе гостува во градовите низ нашата земја, а само уште неколку изведби ја делат од јубилејната 100-та изведба.

Според Годишната програма за 2020 година, одобрена од Министерството за култура, претставата „Вардарски пастуви“ во ноември годинава ќе гостува и во Австралија.

Ова гостување на Театар Комедија е поддржано од страна на Министерството за култура, а значајна поддршка за гостувањето на оваа театарска куќа даде и министерот без ресор задолжен за дијаспората, Едмонд Адеми.

Би можело да ве интересира

„Женидба“ на Гогољ гостува во МНТ

Ана Ололовска

Претстава на Импровизаторската театарска група „Настап”

Ана Ололовска

Седумдесет години прилепски театар, се обезбедува документацијата за доградба на Домот на културата за потребите на Театарот

Ана Ололовска

„Лажговци“ – премиера на Прилепскиот театар за 70-годишниот јубилеј

Ана Ололовска

Прилепскиот театар одбележува 70 години постоење

А1он

„Мојот маж“ – премиера на Драмски театар според расказите на Румена Бужаровска

Ана Ололовска