„Град на културата“ 2013 во Крива Паланка

Од:

Крива Паланка ќе биде домаќин на културната манифестација „Град на културата“ за 2013-та година, одлучи ресорсното министерство за култура.

Комисијата за одржување на манифестацијата ги повика сите заинтересирани да ги дадат своите предлози за културни настани предупредувајќи да бидат внимателни бидејќи треба да ја оправдаат општината, односно нејзината улога и да задржат општината со богата културна несекојдневна поуда.

Планирано е манифестацијата „Град на културата“ да започне накај средина на месец март. Сите предлози и идеи за проектот ќе бидат предложени до Советот на општината и локалната самоуправа.

Би можело да ве интересира

Селото Дренак во кривопаланечко десетина дена е отсечено поради снегот

Седумдесет и шестгодишен жител на Крива Паланка убиен во неговиот дом

А1он

Голем пожар на градската депонија во Крива Паланка

Изведба на проектот „Реобмислување – филм, музика и поезија” во Крива Паланка

ВИДЕО: Големи свлечишта и оштетени патишта од поплавата во Крива Паланка, селото Трново е отсечено

Катерина Ѓуровски

АМСМ: Во прекин локални патишта во Крива Паланка, на граничниот премин Богородица за излез се чека околу 30 минути