„Господ постои името и е Петрунија“ премиерно и во Штип

Од:

„Господ постои името и е Петрунија“ денеска премиерно и во Штип. Филмот кој собра повеќе награди, меѓу кои и две на престижниот филмски феситвал во Берлин, ќе може да го види и штипската публика. Проекцијата на филмот е закажана за во 18 и 20 часот, во Домот на културата, а влезниците по цена од 100 денари се пуштени во продажба.

–Филмот доживеа многу голем успех, пред да се направи премиера беше претставен во Берлин каде што од одборот на уметници беше награден, а потоа се дистрибуираше низ Европа. Се што е убаво направено се гордееме сите, 90 отсто од филмот е снимен во Штип. Штип на некој начин станува филмски град , вели актерот во Владимир Тулиев, кој учествуваше во овој филм.

Филмот „Господ постои името и е Петрунија“ е инспириран од одбележувањето на празникот Водици во Штип, кога за првпат крстот го фати жена, што го отвори прашањето дали лица од женски пол, според црковните канони смеат да учествувата во овој ритуал.

Би можело да ве интересира

Отворено јубилејното 40. издание на „Браќа Манаки”

Васко Маглешов

Во Битола вечерва почнува Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“

Почна снимањето на филмот „Сирена во Париз“

Ана Ололовска

Филмот „Петрунија“ доби награда за режија на фестивал во Минхен

Ана Ололовска

„Господ постои името ѝ е Петрунија“ во трка за наградата „Лукс“ на Европскиот парламент

Ана Ололовска

Работилница за филмски маркетинг со Матијас Ношис, основач на „Алфапанда“

Ана Ололовска