„Господ постои, името и е Петрунија“ на седум фестивали во јуни

Од:

Филмот „Господ постои, името и е Перунија“ во јуни ќе патува на седум фестивали низ целиот свет.

Во Франција филмот досега го видоа 32.000 луѓе и Петрунија влегува во седма недела на дистрибуција и ќе се прикажува во 56 кино сали.

Како што соопштува продукцијата Митевски, филмот ќе започне со проекција на Кино Изола во Словенија, пропратено со предавањето од Данијел Хочевар, нашиот ко-продуцент, за начинот на кој е создаден филмот со пет земји во копродукцијата.

Од Изола, Петрунија продолжува во Арт Филмскиот Фестивал во Словачка од 14 до 22 јуни.
– На престижниот Сиднеј Филмскиот фестивал заедно со австралиски дистибутер ќе биде прикажан на 14 и 15 јуни во конкуренција со мајсторите на денешната кинематографија како најновиот филм на Алмодовар и Канскиот победник Паразит. На 29 јуни филмот ќе биде прикажен на Еденбург Филмскиот фестивал, соопштува продукцијата Митевски.
Филмот ќе биде прикажан на Брисел на Интернационалниот филмски фестивал на 28 и 29 јуни во главната конкуренција, во јуни на фестивалот во Германија во Манхајм, а во јули и август во кино дистибуцијата во Белгија.

Во јуни Петрунија ќе биде и дел од најголемиот, 21 по ред, студенски фестивал во светот во Тел Ави.

Би можело да ве интересира

„Медена земја“ и Атиџе наградени на Изборот на критиката за документарци во САД

Ана Ололовска

„O Que Arde” победи на Филмскиот фестивал во Солун

Ана Ололовска

„Медена земја“ номиниран за најдобар документарец на „Европските филмски награди“

„Врба“ со азиска премиера на фестивалот во Тајпеј

Филмот „Господ постои, името и е Петрунија“ номиниран за наградата Лукс на Европскиот парламент

Ана Ололовска

Премиера на филмот „Ефектот на среќа“ на режисерот Борјан Зафировски

Ана Ололовска