Голема Завршна изложба во средното уметничко училиште Лазар Личеноски во Скопје

Од:

Вечерва со почеток во 20 часот во просториите на средното уметничко училиште Лазар Личеноски во Скопје, ќе се одржи големата Завршна изложба.

dobivaj vesti na viber

Учениците од прва до четврта година ќе се претстават со свои слики, скулптури, графики, ентериерни решенија, цртежи, керамики, но и видеа, фотографии и дигитални принтови.

На изложбата ќе бидат додоелени и наградите за првенци на генарацијата, а воедно и Н.Е амбасадорот на Република Италија, Андреа Силвестри ќе додели благодарници на учениците кои учествуваа во проектот реализиран со подржка на Италијанската амасада, а со наслов „Canova Art Station“ работен по повод 200 години од упокојувањето на големиот Антонио Канова.

Би можело да ве интересира

Изложба и ди џеј сет, вчера проекција на „Хомо“

Изложбата „Слобода?!“ на 15 ликовни уметници гостува во Уметничката галерија „Илија Бешков“ во Плевен

Се отвора изложбата „Полска школа на колаж“ на Жмијевски и Алтхамер во МСУ – Скопје

Изложба на графики, цртежи и колажи од Слободан Радојковиќ

Утревечер отворање на самостојна изложба на Ахмет Огут во МСУ

Ана Ололовска

Во галерија „КО-РА“ отворена изложбата „Заеднички патишта“ со дела на еминентни уметници од Чешка

Ана Ололовска