Гевгелиска драмска група се врати со прво место од фестивал во Банско

Од:

Драмската група „Дон Кихот“ од Гевгелија, синоќа се врати од бугарскиот град Банско каде го освои првото место во театарската конкуренција на уметничкиот фестивал „Утринска ѕвезда“

Годинава, во многу силната конкуренција на престижниот фестивал, аматерската драмска група „Дон Кихот“ од Гевгелија го освои првот место со претставата „Како да се ограби банка“ во режија на Катица Џишева Дупарова и продукција на Домот на културата од Гевгелија.

-Уште еднаш нашите членови го покажаа раскошниот талент и професионализам кој очигледно е пресуден за освојување награди на фестивалите, но и потврдија дека со право се добитници на сребрената плакета по повод празникот на општина Гевгелија, велат од водството на „Дон Кихот“.

Изминативе пет дена на фестивалот во Банско 2.500 деца од земјава, Грција, Украина, Шпанија и Бугарија, пред стручно жири го презентираа својот уметнички талент во осум различни области.

Би можело да ве интересира

Вечер во Битола премиера на претставата „Си беше еднаш во иднината“ од Сашо Кокаланов

Ана Ололовска

Премиера на претставата „Имотот на агата“ на Кумановскиот театар

Ана Ололовска

„Си беше еднаш во иднина“ нова претстава во битолскиот театар

Ана Ололовска

Македонска премиера на копродукциската претстава „Отело“

Ана Ололовска

Светска премира на „Глобална комедија“ на Плевнеш во Софија

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Николиќ и Јолевски за премиерата на „Отело“ во МНТ: Претстава за предрасудите и љубомората кои можат да бидат фатални за жената