Францускиот пијанист Давид Фре солист на вечерашниот концерт на Филхармонијата

Од:

„Златните раце на Фре“ е насловен вечерашниот концерт на Филхармонијата на кој солист ќе биде францускиот пијанист Давид Фре, а диригент е Конрад ван Алфен од Холандија. На програмата се Концертот за пијано и оркестар бр. 2 од Фредерик Шопен и Втората симфонија од Роберт Шуман. Концертот се реализира со поддршка на Францускиот институт-Скопје.

Критиката за Давид Фре пишува дека е „совршен пример за музичар кој размислува“. Францускиот пијанист е познат и по инспиративните изведби на музиката на Бах и Булез. Постојано е активен на светската музичка сцена како солист, рецитален и камерен пијанист. Соработувал со водечки светски оркестри и диригенти како Марин Oлсоп, Семјуел Бучков, Андреј Борејко, Даниел Гати, Пааво Јарви, Рикардо Мути, Еса-Пека Салонен…

– Давид Фре е препознатлив и уникатен пијанист, а пред македонската публика ќе го изведе романтичниот Концерт за пијано и оркестар број 2 од Фредерик Шопен …Овој концерт од Шопен ја интегрира сета романтичност присутна во целокупниот опус на овој полски композитор, соопшти Филхармонијата.

На концертот ќе прозвучи и Втората симфонија од Роберт Шуман, која ја создал помеѓу 1845 и 1846 година. Интелектуален предизвик му бил Баховиот контрапукт, во исто време правејќи омаж на Бах и Бетовен во оваа симфонија.

-Во оваа симфонија се рефлектира и неговата криза во личниот живот. Тогаш почнал да ги чувствува реакциите од инфекцијата со сифилис која подоцна ќе го убие. И самиот напишал дека оваа болест – проблемите со слушање, депресијата, вртоглавицата, ревматизмот се навлезени длабоко во есенцијата на ова симфониско дело, наведува Филхармонијата.

Концертот „Златните раце на Фре“ ќе го води Конрад ван Алфен, уметнички директор и шеф- диригент на Симфонискиот оркестар во Ротердам. Критиката за него вели дека е инспиративен диригент кој ги прави нештата да се случуваат. Етаблираниот холандски/ јужноафрикански диригент Конрад ван Алфен се стекнал со својата популарност и кај оркестрите, и кај публиката, благодарение на посебниот начин на кој ги води пробите и изведбите. Во моментов тој е уметнички директор на Московското филхармониско здружение и редовно диригира со оркестрите од Москва, во познатата сала „Чајковски“.

Би можело да ве интересира

Македонската Филхармонија ќе донира 130 илјади денари за Инфективната клиника

А1он

Седи дома со Филхармонија!

Ана Ололовска

Филхармонија ги откажа сите концерти до крајот на месец март

Ландов

Одложен концертот на Филхармонија на 12 март

Ана Ололовска

„Петре и волкот“ во Филхармонија

Ана Ололовска

„Петре и волкот“ во Филхармонија

Ана Ололовска