ФОТО: Откриена најстарата слика на Пикасо

Од:

Реставраторите кои работеа на една слика од Пабло Пикасо, „Портрет на мајката на уметникот“, во текот на реставрацијата на делото наидоа на портрет на повозрасен човек кој пуши лула, сокриен зад сликата на мајката.

Директорот на реставраторскиот оддел на музејот во Барселона, Реиес Хименез, смета дека овој цртеж, нацртана со дрвен јаглен, е постар од портретот на мајката кој датира од 1896-та година.

Според него, откриената слика, ја нагласува тенденцата на Пикасо да употребува комплицирани и тешки техники при сликањето.

Неговите познавања биле далеку посопсежни отколку што претпоставувавме – заклучи Хименез.

Би можело да ве интересира

Уметничко дело на сликарот Хокни продадено за 29 милиони долари во Лондон

А1он

ВИДЕО: Аргентински уметник собори шест светски рекорди

Драган Поповски

Женските уметнички дела претставуваат „мека порнографија за елитите“, тврди Мери Бирд

А1он

Уметникот Глигор Стефанов подари 21 дело на Музејот на современата уметност

Ана Ололовска

Момче оштети слика на Пикасо вредна 20 милиони фунти

Татјана Ташкова

Шестоодделенка е најмлад уметник за тетоважи во Сингапур

Татјана Ташкова

Leave a Comment

twenty − nine =