ФОТО: Карикатуристот Mиро со изложба во Кичево

Од:

Познатиот македонски карикатурист Мирослав Георгиевски – Миро ја реализираше својата изложба на карикатури во Кичево на која претстави некои од своите најпознати и најинтересни дела.

dobivaj vesti na viber

„Во Кичево никој досега нема отворено изложба на карикатури и сега јас сум изненаден од заинтересираноста на луѓето за карикатурата. Кај нас не е многу познат овој вид уметност, бидејќи и држава не ги помага и не ги поддржува уметниците за тоа да се развие. Пред да дојдам овде јас сум бил и во 3-4 други градови низ Македонија.

– Моите карикатури им се допаѓаат на луѓето и на Интернет-страницата тие имаат над милион и осумстотини илјади посетители. Со моите карикатури сум присутен речици низ целиот Балкан и сум член од скопската Галерија на карикатуристи“, вели авторот.

karikaturi-miro (1)

Во врска со темите со кои Миро се претстави пред обожавателите на уметноста и на карикатурите во Кичево, тој додаде:

„Овде изложив повеќе слободни теми. Повеќе хумористични, еротски и други слободни теми и малку политички, но многу малку, за луѓето да избегаат од секојдневната политика и да се забавуваат со моите дела“.

karikaturi-miro (3)

Fatlume Dervishi

 

Би можело да ве интересира

Зоран Попоски изложува на Месецот на дигитална уметност во Париз

Ана Ололовска

Изложба на проширено кино „Терански Фрагменти“

Ана Ололовска

Избрани четворицата финалисти за наградата ДЕНЕС за млад визуелен уметник до 35 години

Ана Ололовска

Македонските уметници може да учествуваат во изработка на мурал за иднината на Европа

Ана Ололовска

Уметникот Крстевски со меѓународна награда од Фестивал во Турција

Ана Ололовска

„Артекологија“ – најновиот проект на „Арс Акта“ за мас-медиумите и екологија

Ана Ололовска