Форум-театар за наоѓање решенија за врсничкото насилство

Од:

Средношколци од шест скопски училишта денеска попладне во Центарот за иновации „Јавна соба“ ќе го актуелизираат проблемот со врсничкото насилство и ќе прикажат примери преку методот на форум-театар како креативна алатка за изразување и пронаоѓање решенија.

Креатор на форум-театарот, наречен и театар на угнетените, е Аугусто Боал кој го гледа театарот како форма на искажување на сопственото мислење. Со формирање на театарот на угнетените (форум-театарот) ѝ дава можност на публиката да си го искаже своето мислење и да реагира со цел да се реши одредена ситуација.

По изведбaта на претставата е предвидена дискусија за прикажаните примери и за врсничкото насилство во средните училишта. На настанот кој ќе почне во 16 часот се поканети ученици, професори, родители и сите засегнати кои сметаат дека може да се вклучат во решавање на овој проблем.

Би можело да ве интересира

Во велешкиот театар вечерва премиера на комедијата „Одам на лов“

Наградата „Ристо Шишков“ за хрватскиот актер Драшко Зидар

Ана Ололовска

„Чудесна терапија“ во Драмски театар

Ана Ололовска

Предавање и работилница со унгарската продуцентка Силвија Хушар во Струмица

Ана Ололовска

„Семејни приказни“ на фестивалот „Ристо Шишков“ во Струмица

Ана Ололовска

МНТ ја почнува новата сезона, на 24 септември премиера на „Бесачи“

Ана Ололовска