Филмски проекции во кината во 2019-та за 4 отсто повеќе од 2018 година

Од:

Во 15 кина во земјава во 2019 година биле прикажани 1139 филмови и имало 15 667 кинопроекции – односно за четири отсто повеќе во однос на 2018 година.

Според податоците кои денеска ги објави Државниот завод за статистика, кината во минатата година имале  539 218 посетители.

Во статистиката на ДЗС се наведени киносалите по градови, нивниот капацитет на седишта за гледачи, како и бројот на проекции и посетители на домашни, странски и корпродукциски филмови.

Би можело да ве интересира

ДФРМ едногласно ги поддржа мерките за спас на филмската фела и македонската кинематографија

Ана Ололовска

Започна снимањето на хрватско-македонскиот филм „Таја носеше црлена шамија“

А1он

Премиера на краткиот филм „Вистината за Бади“

Ана Ололовска

Агенцијата за филм застапена со е-павилијон на Филмскиот маркет на Канскиот фестивал

Ана Ололовска

Македонија станува дел од ревидираната Европска конвенција за кинематографска копродукција

Ана Ололовска

„Врба“ патува на фестивалот во Пекинг

Ана Ололовска