Филмот „Врба“ премиерно во Центарот за култура Охрид

Од:

Филмот „Врба“ на режисерот Милчо Манчевски премиерно ќе се прикаже во Центарот за култура Охрид, во петок на први ноември. „Врба“ ја следи приказната за три македонски жени кои не го менуваат светот или општеството, но нивната борба да станат мајки ги прави хероини во филмот.

По девет години, ова е прв филм што Манчевски го работи во Македонија. „Врба“ е филм во кој се испреплетуваат три приказни за љубовта и довербатa, едната од македонското средновековие, a другите современи. Иако ги раздвојуваат векови, ликовите во „Врба” имаат слични грижи, радости и соништа.

„Врба е љубовен филм за денешни и дамнешни души. Не е важно која е темата или пораката на едно уметничко дело, важно е тоа да те допре, расплаче, насмее или налути“, вели режисерот Манчевски.

Главните улоги ги толкуваат младите актери: Никола Ристески, Сара Климоска, Наталија Теодосиева, Ненад Нацев и веќе искусната Камка Тоциновски. Покрај нив во филмот играат и Петар Мирчевски, Благој Чоревски, Ратка Радмановиќ, Ана Костовска, Лазе Манасковски, Катина Иванова, Кире Ѓоревски, Адем Карага, Јелена Јованова Периќ и други.

Снимањето на филмот е на разни локации низ Македонија меѓу кои се живописните мариовски села Штавица, Дуње и Зович, на Трескавец, Преспанскиот Регион и различни локации низ Скопје. Филмот е во продукција на „Банана филм“ и е македонско – унгарско – белгиска копродукција, со учество и на Албанија.

Би можело да ве интересира

Објавени номинациите за Златен глобус 2020

Берлин: Доделени Европските филмски награди

И „Холивуд репортер“ со извонредна рецензија за „Врба“

Ана Ололовска

Премиера на играниот филм „Дедо и внук“

Ана Ололовска

Величествен, трогателен и длабок – магазинот „Скрин интернешенал“ со одлична рецензија за „Врба“

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Бонд 25: Открива ли трејлерот кој ќе го наследи Даниел Крег?

Татјана Ташкова