Филмот „Сестри“ национален кандидат за наградата Оскар за најдобар интернационален филм

Од:

Филмот „Сестри“ во режија на Дина Дума е национален кандидат на Република Северна Македонија за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм” за 2022 година.

Како што соопштија од Друштво на филмските работници на Македонија, одлуката е донесена од страна на Комисијата за избор на македонски кандидат за оваа награда, составена од Дејан Димески – кинематографери претседател на Комисијата, Роберт Јанкуловски – фотограф и кинематографер, Петар Богоевски – дизајнер на светло, Несрин Таир – актерка, Снежана Поњевиќ-Муча – сценографка, Александар Пејовски – композитори, Дритон Вејсели – актер, а прифатена и одобрена од Американската Академија за подвижни слики, уметност и наука.

Во конкуренција за кандидатурата беше и филмот:„Исчезнатиот“ во режија на Арбен Тачи.

Американската Академија за подвижни слики, уметност и наука објави дека 94-та церемонија за доделување на Оскаритеќе се одржи во недела, 27март 2022 година, во Лос Анџелес.

Би можело да ве интересира

Филмот „Сестри“ на Дина Дума инспириран од вистински настан

А1он

„Врба“ на Милчо Манчевски – македонски кандидат за „Оскар“ во 2021

Катерина Павлова-Николовска

Доделувањето на Оскарите следната година е поместено за 25 април

Ана Ололовска

ВИДЕО: Атиџе ја запеа песната со која сака да настапи на Оскaрите

Кристијан Ландов

Стивен Кинг критикуван поради објавите на Твитер за Оскарите

Ана Ололовска

„Оскарите“ и годинава без водител

Ана Ололовска