Филмот „Мими“ вечерва го отвора Меѓународниот фестивал на европски филм „Синедејс“

Од:

Со изложба на постери и филмот „Мими“ на Даријан Пејовски вечерва се отвора 21. Меѓународен фестивал на европски филм „Синедејс“.

dobivaj vesti na viber

Репертоарот на стартот на „Синедејс“ започнува со отворање на изложбата на плакати во 19:30 часот во МКЦ именувана „Филмскиот плакат како визуелна гозба и информативна нарација“.

Куратор на изложбата е Влатко Галевски, кој вели „Колекцијата на плакати која фестивалот ја става на увид е на свој начин приказна за раѓањето на ‘Синедејс’ во МКЦ.

Факт е дека во 70-тите и 80-тите овде се промовира филмската уметност со сериозна фреквентност, а плакатот е комплексен печатен тизер кој ги содржи повеќето битни визуелни, па и наративни компоненти на филмската приказна.

Со оваа изложба се потврдува блискоисториската вредност на некогашниот филмски репертоар на МКЦ.

Би можело да ве интересира

Заврши 21 издание на „Синедејс“

Ана Ололовска

Вечерва проекцијата на филмот „Нема да си сама“

Премиера на филмот „Синиот час“ на 13-ти јули во МКЦ парк кино

Ана Ололовска

Започнува меѓународниот фестивал на европски филм – CINEDAYS

Отворање на Синедејс 2022 со македонската премиера на играниот филм „Мими“

Ана Ололовска

Загревање за Cinedays – Европско патувачко кино под отворено небо

Ана Ололовска