Филмот „Медена земја“ победник на Тетовскиот интернационален филмси фестивал „ОДА“

Од:

Документарниот филм „Медена земја“ на режисерите Тамара Котевска и Љубомир Стефанов беше прогласен за најдобар филм на осмото издание на Тетовскиот интернационален филмски фестивал „ОДА“. Наградата ја подигнаа снимателите на филмот Фејми Даут и Самир Љума.

– Драго ми е што со филмот се прикажа тука во Тетово, каде беа моите филмски почетоци во драмското студио. Штета што и Атиџе од филмот не беше тука да ја сподели радоста за наградата, рече Љума, кој е роден и живеел во Тетово.

Даут истакна дека драго му е што наградата доаѓа од фестивал од државава.

– Видовме прекрасни реакции од публика што дава впечаток колку длабоко продре филмот во вас, рече Даут.

Жирито на Фестивалот наградата за најдобро сценарио му ја додели на Стефан Командарев и Симеон Венциславов од Бугарија за филмот „Рунди“. За најдобри актери беа прогласени Куштрим Хоџа (филмот „Студен ноември“) и Адриана Матоши („Куќата на агата“), како и победниците по категории.

На овогодинешното осмо издание на Тетовскиот интернационален филмски фестивал „ОДА“ што почна на 7 октомври беа прикажани 105 филмови од 23 земји.

Би можело да ве интересира

„Колегите ми ставаа сопки, а режисерите бараа да се соблечам“, ексклузивно со Лидија Вукичевиќ

Награда за животно дело од „Синедејс“ за Стив Абот, соработникот на „Монти Пајтон“

Почина продуцентот Бранко Лустиг

Татјана Ташкова

Наградата Одисеј за Човекови права на Советот на Европа за „Господ постои, името и е Петрунија“

Ана Ололовска

„Медена земја“ и Атиџе наградени на Изборот на критиката за документарци во САД

Ана Ололовска

„O Que Arde” победи на Филмскиот фестивал во Солун

Ана Ололовска