Фестивал и натпревар „Инструментите на моите предци“

Од:

Детскиот културен центар – „Карпош“ викендов трета година по ред го реализира Фестивалот и натпревар на народни и класични инструменти под наслов „Инструментите на моите предци“, кој е под покровителство на Град Скопје.

-Целта е на уникатен и единствен начин да се запознаат учесниците со етно приказните на различни култури, како и запознавање со сличностите и различностите на инструментите и нивните звуци во натпреварувачкиот дел, вели директорката Билјана Лалчевска Серафимовска.

Преку звукот на народните инструменти, додава, патуваме во различни предели и региони и ги раскажуваме овие приказни кои зборуваат за минатото, во сегашноста и ја градат иднината поставувајќи нови темели за збогатување на културното наследство.

Би можело да ве интересира

Спектакуларен концерт на „Танец“ на плоштадот во Струмица

Ана Ололовска

Концерт на „Танец“ во Филхармонија

Ана Ололовска

Музички омаж во чест на доајените на делчевската староградска музика

Ана Ололовска

Се одржа годишен концерт на КУЗ „Карпош” Крива Паланка

Ана Ололовска

Спуштена завесата на Меѓународниот фолклорен фестивал „Др.Владимир Полежиноски“ во Кичево

Ана Ололовска

Трета манифестација „Фолклорни игри под Шара“

Ана Ололовска