Факултетот за музичка уметност – Скопје одбележува 52 години од основањето

Во Македонската филхармонија денеска Факултетот за музичка уметност одбележува 52 години од основањето со целовечерен концерт на својот најголем ансамбл, Симфонискиот оркестар сочинет од студентите на додипломски и последипломски студии.

За овој период на ФМУ дипломирале, магистрирале и докторирале над 3.000 студенти, меѓу кои видни композитори, научници, интерпретатори, педагози, новинари и балетски уметници кои работат во државава и надвор од неа, постигнувајќи забележителни успеси во своите области.

Би можело да ве интересира

„Моја бесмртна љубов“ – нова концертна сезона на Филхармонија

Ана Ололовска

„Љубов и револуција“ во Градскиот парк

Ана Ололовска

Филхармонија на отворено во Градски парк – „Ну Погоди!“ и „Љубов и револуција“

Ана Ололовска

Добитничката на Златен глобус Лиза Џерард доаѓа во Скопје

Ана Ололовска

„Звукот на идната генерација“ – концерт на Филхармонија

Ана Ололовска

Познатиот пијанист Березовски со два концерта во Филхармонија

Ана Ололовска