Електроакустичен концерт на пијанистката Дуња Иванова

Од:

Пијанистката Дуња Иванова денеска со почеток во 21 часот, на платото пред Младинскиот културен центар во Скопје, ќе одржи солистички концерт со музиката на германскиот композитор Макс Рихтер и делата на македонската авангардна композиторка Ана Пандевска.

На програмата се композициите за соло пијано на Рихтер меѓу кои: Andras, The Family, Departure, Infra 3 напишани во минималистички манир како и музиката за пијано и трака на Пандевска како: Landscape atmosphere, Life in a box и Квази Бурлеска.

Концертот претставува дел од Годишната програма на Министерството за култура за 2020 година, а се реализира со поддршка на Младинскиот културен центар – Скопје.

Публиката ќе биде во ограничен број, следењето на концертот на предвидена дистанца и со заштитна опрема во согласност со протоколите одредени од Министерството за здравство.

Би можело да ве интересира

Во Кичево концерт за промоција на пиано обезбедено со донација

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пијанистички настап од 40 метри во воздух

Ана Ололовска

Целовечерен концерт на „Трио џентлмен” во Кавадарци

Ана Ололовска

Електроакустичен концерт на пијанистката Дуња Иванова

Ана Ололовска

Центарот за култура во Куманово ќе организира настани на отворено

Ана Ололовска

Јубилеен концерт на Пламенка Трајковска „LADIES AND GENTLEMEN”

Ана Ололовска