Драмски театар – Скопје со омаж под наслов „#Драмски за Конески“ ќе ја одбележи стогодишнината од раѓањето на Блаже Конески

Од:

Драмскиот театар од Скопје со омаж под наслов „#Драмски за Конески“ ќе ја одбележи стогодишнината од раѓањето на великанот и доајенот на македонската литература и писменост, Блаже Конески.

Како што соопштуваат од театарот, настанот ќе започне во 20 часот, а учесници ќе бидат првенците на нивната институција Катарина Коцевска Хаџи Василева, Анастас Тановски, Драган Спасов Дац, Маја Вељковиќ – Пановска, Игор Ангелов, Лилјана Вељанова, Дејан Лилиќ, Јелена Жугиќ, Зоран Љутков и Дамјан Цветановски.

Би можело да ве интересира

Необјавен текст на Блаже Конески претставен на 6. Отворени денови на Институтот за македонски јазик

Поетско читање во чест на 100 години од раѓањето на Блаже Конески во КИЦ Скопје

Централно чествување за Конески во Небрегово

А1он

Поетско читање во Прилеп по повод 100 години од раѓањето на Блаже Конески

Ана Ололовска

Сто години од раѓањето на Блаже Конески во Кинотека – кратки документарни филмови и откривање на мурал во чест на великанот

Заврши 54. Летна школа на МСМЈЛК при УКИМ

Ана Ололовска