Драмски театар ќе ја одбележи стогодишнината од раѓањето на Конески

Од:

Драмски театар Скопје в сабота, 12 јуни, од 20 часот ќе одржи омаж насловен „#Драмски за Конески“.

– Повод е одбележувањето на стогодишнината од раѓањето на великанот и доајенот на македонската литература и писменост, Блаже Конески, соопшти ДТС.

Учесници во овој проект се првенците на Драмски: Катарина Коцевска Хаџи Василева, Анастас Тановски, Драган Спасов Дац, Маја Вељковиќ-Пановска, Игор Ангелов, Лилјана Вељанова, Дејан Лилиќ, Јелена Жугиќ, Зоран Љутков и Дамјан Цветановски.

Би можело да ве интересира

Драмски ги одложува претставите за март поради самоизолација на двајца актери

Ана Ололовска

„Грев или шприцер“ на Јутјуб каналот на Драмски театар

Ана Ололовска

Тасевски: Од Драмски заминувам со крената глава, има актери кои секташки се групираат и прават штети на театарот

Наум Локоски

Драмски театар-Скопје со нова премиера – „Папагалот Историко“

Наум Локоски