Драмата „Проколнатите“ прва премиера на Тетовски Театар за 2021 година

Од:

Актерите од Тетовски Театар вечер ја имаат првата премиера за 2021 година драмата „Проколнатите“. Претставата ќе биде изведена со почеток од 20 часот во големата сала на Центарот за култура „Иљо Антески-Смок“ во Тетово.

-Автор на текстот е Олса Пошка, додека режисер е Гент Чајани. Главните улоги ги толкуваат Алтрим Мамути, Блерим Исмани, Ермал Чанга, Бурхан Амити,Музафер Етеми, Беким Јахиу, Сами Мустафа, Јетмир Арифи, Арта Зејнели и Шпреса Хашими, информираат од Тетовски Театар.

Сценографијата и костумите се на Медина Хоџа. Реприза ќе има и утре 16 јули исто така од 20 часот.

Би можело да ве интересира

Десет држави дел од првото издание на онлајн фестивалот „Театарски европски алтернативи”

Ана Ололовска

„Крекање” и „+ 18“ се најдобрите претстави на 15. издание на „Скупи фестивал“

Ана Ололовска

МНТ наскоро со нова премиера – „Работи за кои не зборуваме“

Ана Ололовска

„Ревизор“ на театарот од Драч победник на фестивалот „Албански театар во Северна Македонија“

Ана Ололовска

Премиерна изведба на претставата „Дневна доза мазохизам“ во МКЦ

Ана Ололовска

Завршува Фестивалот на балканската независна театарска сцена – Провокација

Ана Ололовска