Документарниот филм „Медена земја“ во официјалната конкуренција на фестивалот „Санденс 2019“

Македонскиот документарен филм „Honeyland“ („Медена земја“) влезе во официјалната конкуренција на долгометражни документарни филмови на еден од неколкуте најпрестижни филмски фестивали во светот – „Санденс“ („Sundance“), што на крајот на јануари ќе се одржи во американската сојузна држава Јута, соопшти Агенцијата за филм на Република Македонија.

Филмот е во режија на Љубомир Стефанов и Тамара Котевска, продуцент на филмот е Атанас Георгиев, а негова е и монтажата.

„Sundance“ е еден од најпрестижните филмски фестивали во светот и е на ниво на фестивалите во Берлин, Кан, Бафта, Глобус и Венеција.

Филмот обработува тема за животот не една жена која живее сама со мајка и во централна Македонија, во сосема примитивни услови и произведува мед од диви пчели…Таа е последната жена одгледувач на диви пчели во Европа, која сака да ги спаси пчелите и природниот баланс на планетава…Филмот има колоритен јазик, обработува ретка приказна, камерата е совршена и уште посовршени се карактерите…

Би можело да ве интересира

Документарниот „Медена земја“ најдобар филм на фестивал во Тел Авив

Ана Ололовска

Промоција на збирка документарни етнолошки филмови

Ана Ололовска

Проекција на документарниот филм „Граѓанин Европа“

Ана Ололовска

Чудни коинциденции го следат победникот на „Санденс“, за „Медена земја“ и награда и дете

Сандра Бошковска

Победата на „Медена земја“ е голема афирмација на нашата земја и култура, четситка од Заев до авторите

Ана Ололовска

Македонскиот филм „Медена земја“ прогласен за најдобар светски документарец на „Санденс“

Ана Ололовска