Џорџ Клуни и Сандра Булок го отворија Венецискиот филмки фестивал

Од:

„Гравитација“, вселенскиот трилер на Мексиканецот Алфонсо Куарон со Џорџ Клуни и Сандра Булок во главните улоги, го отвори синоќа 70. венецијански филмски фестивал, најстар филмски фестивал во светот.

На фестивалот, во следните десет дена ќе бидат прикажани 50 филмови на познати светски автори и млади таленти.

Дваесет филмови, меѓу кои ќе биде прикажан и еден филм изненадување, ќе се натпреваруваат за Златниот лав, кој на 7 септември ќе го додели жири комисијата, со која претседава 73-годишниот Бернардо Бертолучи.

Би можело да ве интересира

Венеција тестира нов систем за заштита од поплави

Ана Ололовска

Карневалот во Венеција откажан поради коронавирусот

Ана Ололовска

Почеток на Kарневалот на Венеција

Ана Ололовска

Венеција повторно под вода

Ана Ололовска

ВИДЕО: Венеција погодена од плима од 1,5 метри

Ана Ололовска

Ситуацијата во Венеција полека се нормализира

Ана Ололовска

Leave a Comment

eighteen + two =