Десет романи во конкуренција за наградата „Роман на годината“

Од:

Жири-комисијата за наградата „Роман на годината“ за 2020 година што ја доделува Фондацијата за унапредување и промоција на културните вредности „Славко Јаневски“, во состав Владимир Јанковски (претседател), Катица Гароска Ацевска, Ермис Лафазановски, Лилјана Пандева и Катерина Богоева (претставник на Фондацијата) избра десет романи што ја продолжуваат трката за престижната награда.

dobivaj vesti na viber

Се очекува следната недела жири-комисијата да го објави најтесниот избор на раоманите што конкурираат за наградата „Роман на годината“.

Жири-комисијата треба да го соопшти добитникот на наградата најдоцна до 15 март. Наградата „Роман на годината“, чиј генерален покровител е „Комерцијална банка“ АД Скопје, се состои од плакета, оригинална статуетка и паричен износ од 150.000 денари.

Наградата „Роман на годината“ годинава се доделува по 23-ти пат.

Втора селекција на дела на конкурсот „Роман на годината“ за 2021 година

1. „Втората месечина“, Владо Димовски, „Арс Либрис“
2. „Најосаменото место“, Симеон Јанков, „Или – или“
3. „Денот на црвот“, Симона Јованоска, „Или – или“
4. „Уништување“, Моџо Килингтон, „Арс Либрис“
5. „Теорија за кучешката година“, Милован Стефановски, „Матица Македонска“
6. „Лебед“, Ана Стојаноска, „Полица“
7. „Ноќите кога заспивавме во Помпеја“, Давор Стојановски, „Или – или“
8. „Деса“, Ивана Трајаноска, „Арс Либрис“
9. „Еден сив мартовски ден“, Тања Урошевиќ, „Или – или“
10. „Ден за одмазда“, Ивица Челиковиќ, „Паблишер“

Би можело да ве интересира

Објавен романот „Пирамидите на денот“ од литванската авторка Даина Ополскаите

Ана Ололовска

Излезе од печат романот „Столб што пее“ од Томислав Османли

Ана Ололовска

Современиот класик „Сто години самотија“ од Габриел Гарсија Маркес излезе од печат во издание на „Арс Ламина“

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Среќен мртовец“ од Марјан Анѓеловски

Ана Ололовска

Пеца Поповиќ промовира три книги во Скопје

Ана Ололовска

Промоција на книгата „Приказни за деца и животни“ од Тихомир Јанчовски

Ана Ололовска