Денови на македонската литература за деца во Софија

Од:

Книги за најмладите објавени во изминатите три години ќе бидат претставени на Деновите на македонската литература за деца кои ќе бидат отворени вечер од 18 часот во македонскиот Културно-информативен центар во Софија.

dobivaj vesti na viber

Настанот е инициран од издавачката куќа „Едука Мак“, специјализирана за литература за деца. Поканети се автори на публикации и на илустрации, автори во списанието „Супер Смешка“ и наградени автори на фестивалот на поезија за деца „Стихувалки 2018“.

– Преку Деновите на македонската литература за деца се афирмира домашното литературно творештво и придонесува за збогатување на културната размена меѓу Северна Македонија и Бугарија, соопшти македонскиот КИЦ во Софија.

Би можело да ве интересира

Разговор со Ана Стојаноска во Скопската градска библиотека

Ана Ололовска

Објавено второ издание на „Идентитетот е приказна“ од Иван Антоновски – првата книга за есеистиката на Горан Стефановски

Ана Ололовска

Стефан Тиќми: „Капут од мов“ е потсетување дека уметноста ќе го спаси светот

Ана Ололовска

Романот „Капут од мов“ од Стефан Тиќми ќе биде промовиран во „Литература.мк“

Ана Ололовска

Нова книга на Даниела Андоновска-Трајковска

Ана Ололовска

Александар Русјаков: Со „Хотел меѓу две војни“ си го остварив сонот да напишам роман за Битола

Ана Ололовска