„Цветиновата награда за мир“ за проф. д-р Ратомир Грозданоски

Од:

Пред Архиепископскиот соборен храм, денеска напладне ќе му биде доделена „Цветиновата награда за мир“, на универзитетскиот проф. д-р Ратомир Грозданоски, протоѓакон – теолог, библист и филолог, редовен професор на Православниот богословски факултет „Свети Климент Охридски“ во Скопје, поранешен декан и секретар на Светиот архиерејски синод на Македонската православна црква.

dobivaj vesti na viber

Ратомир Грозданоски е автор на повеќе од 20 книги и над 300 текстови, од кои 200 се стручни, а 100 научни трудови. Неговите книжевни, стручни и научни дела значат многу за новата литература во Македонија и претставуваат голем придонес во развојот на библиската мисла кај нас, искажана на убав македонски јазик, во духот на свети Климент Охридски и Охридската книжевна школа.

Наградата ќе му ја врачи сликарот и хуманист Живко Поповски – Цветин.

Би можело да ве интересира

Богојављенски собир на светската хуманистичко – интелектуална елита на онлајн конференција во Охрид

Ана Ололовска

Доделена „Цветинова награда за мир” на протоереј професор д-р Рамотир Грозданоски

Ана Ололовска

Почна конзервацијата и реставрацијата на монументалниот иконостас во прилепската црква „Свето Благовештение“

А1он

„Македонски црковен календар“ – нова книга од Марко Китевски

Ана Ололовска

Реконструиран главниот конак на Св. Пантелејмон

Ана Ололовска

Ќе се заокружи петгодишниот процес за реевиденција на иконите во прилепско

Ана Ололовска