Четвртото издание на „Џез фест“ започнува да се одржува вечерва во Тетово

Од:

„Џез фест 2019“ од вечерва започнува да се одржува во Тетово. Четвртото издание на „Џез фест“ ќе понуди пет настапи на музичари од вечерва до недела 15-ти септември во Центарот за култура во Тетово.

-Отворањето е вечерва со почеток во 20 часот со главните гости на фестивалот „Таксим Трио“ кои доаѓаат од Истанбул, Турција. Врз основа на традиционалната турска музика инкорпорираат класичен џез. Втората вечер настапуваат браќата Тавитијан, едни од најпознатите музичари од Македонија со интернационална кариера заедно со Рани Круја музичар по потекло од Мароко. Рани Круја соработувал со Стинг, Питер Габриел, Принц, Ени Ленокс, Чик Кореа и многу други, информираат организаторите.

Линда Рукај гитаристка од Албанија, настапува во петок од 20 часот со музичари од цела Европа, додека гитаристот Агрон Пени од Косово со бендот на четвртата вечер во сабота во истиот термин. Фестивалот завршува со настапот на музичари од цела Македонија во недела од 19 часот како квинтет заедно со вокалот Нита Речи од Струга.

Би можело да ве интересира

Со настап на Дејвид Торн и Фред Фрит почна Скопскиот џез фестивал

Ана Ололовска

Андреа Мирческа ја доби наградата „Златен орикс“ за млад џез-музичар

Ана Ололовска

Доделување награда за најдобар млад џез-музичар во Македонија

Ана Ололовска

Дводневен Џез фестивал во Куманово

Ана Ололовска

„Мала Италија патува” на платото пред НОБ

Ана Ололовска

Трио Таксим од Истанбул го отвори четвртото издание на „Џез фест“ во Тетов

Ана Ололовска