Четврти Меѓународен филмски фестивал за духовни и хумани вредности

Од:

Во Кинотеката во Скопје од денеска до 19 октомври годинава ќе се одржува четвртиот Меуѓународен филмски фестивал на духовни и хумани човечки вредности „Богородичен покров“.

На свеченото отворање на фестивалот ќе биде прикажан рускиот игран филм Варава.

Филмовите кои ќе се прикажат се од државите Русија, Чешка, Унгарија, Романија, Србија. Целта на фестивалот е да придонесе за воздигнување на човечките, духовните и семејни вредности во општеството. Организатор на фестивалот е Топ Ворлд – независна ТВ продукција од Скопје.

Би можело да ве интересира

РПЦ против вклучување на вселенскиот партијарх во дијалогот меѓу СПЦ и МПЦ

Ана Ололовска

Милениумски јубилеј на Бигорски манастир

Николај Крастев: Ангажманот на вселенскиот патријарх за МПЦ е нормален чекор по молкот на БПЦ

Ана Ололовска

РПЦ: Со намерата да го реши македонското црковно прашање, Вартоломеј ја „удри во грб“ СПЦ во Црна Гора

Ана Ололовска

Спасовски: Го поканив Вартоломеј да ја посети нашата држава

Габриела Димковиќ-Мишевска

Пендаровски, Спасовски и Џафери ручаа кај г.г. Стефан за неговиот именден и за Божиќ

А1он