Богата предновогодишна културна програма во Крива Паланка

Од:

Со музички, сценски и забавни активности за сите генерации, локалната самоуправа на Општина Крива Паланка годинава ќе ја организира досега најбогатата предновогодишна културна програма.

dobivaj vesti na viber

Програмата која ќе биде надополнета и со новогодишен базар ќе се реализира на централниот градски плоштад, а ќе трае од 27 до 31 декември.

-Во духот на празнувањата и новогодишната магија што ги развеселува граѓаните и ќе ги оттргне од секојдневието, особено во периодот на пандемија, што сите нѐ оптоварува, годинава во нашиот град ќе се реализира „Кривопаланечки новогодишен базар”. Програмата е распоредена во пет дена, во кои е предвидена забава и музика, веселба и атмосфера за расположение на сите генерации. Во деновите што претстојат моите сограѓани ќе ги забавуваат едни од најдобрите домашни и регионални ѕвезди, меѓу кои: Владо Јаневски, Нокаут, Елена Велевска, „ЈУ фор ју”, Слаткар, дуото Александар и Дац и многу други, а добредојдени се сите љубители на добра музика и забава од регионот и државата, изјави градоначалникот на Општина Крива Паланка, Сашко Митовски.

За забавување на најмладите ќе бидат задолжени „Златните славејчиња” и „Распеаните симитчиња”, а дополнително ќе бидат ангажирани кловнови и жонглери.

Митовски посочи дека сите активности ќе се реализираат согласно мерките и протоколите за заштита од Ковид-19.

Би можело да ве интересира

Министерството за култура ги стопира средствата за фестивалот во Крива Паланка поради Аца Лукас

Исчезнатиот паланчанец пронајден починат

Празнични денови исполнети со семејно насилство, истепани сопруги, брат и син

А1он

Првото бебе во 2022 година е машко

А1он

ВИДЕО: Новата година дочекана и на Нов Зеланд

Ана Ололовска

Самоа, Тонга и Кирибати ја дочекаа новата 2022 година

Ана Ололовска