Боби Ѓошиќ назначен за в.д. директор на Центарот за култура во Струмица

Од:

Министерството за култура го назначи Боби Ѓошиќ за в.д. директор на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, откако на 8 јули годинава Управниот суд го поништи огласот за избор на директор од декември лани.

dobivaj vesti na viber

Веста ја потврдија од Центарот за култура. Ѓошиќ е вработен во оваа установа и до изборот на нов директор ќе раководи со неа.

Лани Министерството за култура го именуваше Васил Бубев за директор, откако на конкурсот се пријавиле уште двајца кандидати. Тие незадоволни од одлуката на Министерството поднесоа тужба до Управниот суд, која беше прифатена. Изминативе осум месеци, иницијативата „Култура или фискултура“, во која членуваат актери од Струмичкиот театар, организираше повеќе протести во Струмица и Скопје со кои укажуваа на незаконитост на постапката за избор на досегашниот директор.

Би можело да ве интересира

Тројца повредени откако автомобил излета од пат

Истрага за обид за убиство во Струмица

Тројца приведени за убиството на 22-годишното момче во Струмица

Во Струмица е убиено 22-годишно момче, тројца се повредени

Горан Наумовски

Кривична пријава против тројца полицајци од Струмица

А1он

Швајцарската драма „Сигурност“ во Охрид

Ана Ололовска