„Бизнисот на задоволството“ во друштво на Оскаровци

Од:

Политичкиот трилер на Гоце Цветановски, „Бизнисот на задоволството“, во октомври ќе се натпреварува за наградата Кристална Шишарка – Хоризонти во рамките на еден од трите најголеми фестивали на светот посветени на звучен дизајн и музика за филм – Меѓународниот Филмски фестивал во Самобор, Хрватска (International Sound and Music Film Festival – ISFMF)

Наградата во рубриката Хоризонти, каде што е селектиран „Бизнисот на задоволството“ е наменета за проекти кои се истакнуваат со специфична и важна тематика, а притоа имаат висококвалитетна музика и звук.

За наградата номинирани се авторите на музиката на филмот, Димитар Андоновски, Зоран Алексиќ и Милан Симовски.

Уметничкиот одбор на фестивалот го сочинуваат Ранди Том, кој има добиено двапати Оскар и еден од најпочитуваните звучни дизајнери во Холивуд. Работел на класици како Војна на Sвездите, Индијана Џоунс, Форест Гамп, Хари Потер. Понатаму, Ричард Кинг – саунд дизајнер на речиси сите филмови на Кристофер Нолан, добитник на 4 оскари. Мајкл Минклер – три оскари, работел на ЏФК, мјузиклот Чикаго, како и на неколку филмови од Квентин Тарантино. Стевен Варбек – оскаровец, за музиката на Заљубениот Шекспир. Роберт Таунсон – еден од најуспешните филмски музички продуценти на светот.

„Бизнисот на задоволството“ досега се закити со награди на повеќе меѓународни фестивали, а во октомври ќе биде премиерно прикажан и во Италија на 27. издание на фестивалот „International police award arts festival- IPAAF“.

Политичкиот трилер на Цветановски ја следи приказната на новинарка, која опседната со исчезнувањето на нејзината најдобра пријателка, подготвува тајна операција со цел да разоткрие мрежа за трговија со жени. Но, како што нејзините соучесници се приближуваат до шефот, ситуацијата излегува од контрола.

Би можело да ве интересира

Режисери и продуценти бараат да не се крати буџетот за филм – упатија писмо до Министерството за култура

А1он

Пол Мескал глуми во филм кој ќе се снима повеќе од 20 години

Горан Наумовски

Интернационална премиера на филмот „Досие Иднина“ на филмскиот фестивал во Нанси

Изведба на проектот „Реобмислување – филм, музика и поезија” во Крива Паланка

Краткометражниот игран филм „Шеќерни луѓе“ на Сузана Диневски продолжува да доминира на меѓународни филмски фестивали

Кристијан Бејл во римејкот на „Невестата на Франкенштајн“

Горан Наумовски