„Битола Шекспир фестивал“ завршува со претставата „Крал Иби“

Од:

Култното дело „Крал Иби“ на Алфред Жари од Франција, режирано од Васил Христов ќе ја спушти завесата на најновото издание на „Битола Шекспир фестивал“.

Крал Иби е извор на многубројни теоретски и практични истражувања и мотив за градење на цели идејни движења во театарската естетика на дваесеттиот век, вулгарна гротеска која се интерпретира како авторско-режисерско-актерска дистанца и коментар за не-вредностите на современиот човек.

На последниот ден од „Битола Шекспир фестивал“ ќе настапат актерите Игор Ангелов, Биљана Драгиќевиќ Пројковска, Зоран Љутков, Софија Куновска, Катерина Шехтанска Лаковски и други од Драмски театар-Скопје.

Во изминатите денови во Битола настапија актери од Хрватска, Италија, Романија, Шпанија и Северна Македонија кои со своите театарски ансамбли изведоа претстави фокусирани на проблемот на позицијата на жената во денешното општество преку делата на Шекспир.

Фестивалот се одржува со поддршка на Министерството за култура и Општина Битола.

Би можело да ве интересира

„Нови мерки, старо другарство“, театар вечерва на отворено во Кавадарци

Ана Ололовска

Предлог казна од 2 000 евра за лице од Битола за непочитување на наредба за домашна изолација

Ана Ололовска

Граѓаните кои имаат штети од невремето во Битола да се пријават за помош, повика градоначалничката Петровска

А1он

Поплавени улици и домови во Битола, со градобијни ракети се растерувале облаците

А1он

ВИДЕО: Силен и пороен дожд, поплавени улици во Битола

А1он

Во Здравствен дом Битола за три години реализирани 54 нови вработувања, целосно реновирана Службата за итна медицинска помош

А1он