Битола подготвена за отворање на 40-то издание на ИФФК „Браќа Манаки”

Од:

Битола е подготвена за свеченото отворање на јубилејното 40. издание на Интернационалниот фестивал на филмската камера „Браќа Манаки“.

Најголем дел од сметувачките капацитети во центарот на градот се исполнети, а резервации може да се најдат во околните хостели.

Престижниот филмски фестивал „Браќа Манаки” оваа година ќе биде отворен со филмот „Болка и слава“ на култниот шпанскиот режисер Педро Алмодовар, кој својата премиера ја имаше на годинешното издание на Канскиот филмски фестивал.

Организаторите објавија дека е готова селекцијата на филмови кои ќе се натпреваруваат за Златна, Сребрена и Бронзена Камера 300 и додадоа дека во годинашната селекција се вклучени повеќе филмови со експлозивна визуелна динамика што ги одразува и надградува идеите на сценаристите и режисерите.

Познат е и составот на стручното жири кое ќе го предводи Едвард Лакман од Соединетите Американски Држави, Ненад Дукиќ од Србија, Доминик Велински од Франција, Калојан Божилов од Бугарија и Фејми Даут од Северна Македонија.

Отворањето на 40-тото издание на фестивалот „Браќа Манаки” е закажано за в сабота, на 14 септември, традиционално во големата сала на НУ Центар за култура-Битола.

Би можело да ве интересира

Мастерклас со лауреатот Ед Лакман на ИФФК „Браќа Манаки“

Ана Ололовска

Фатих Акин во Битола: Не го сакам холивудскиот стил на претставување на сериските убијци како секси и интелигентни

Татјана Ташкова

Фатих Акин и Рајнер Клаусман – специјални гости на ИФФК „Браќа Манаки“ во Битола

Ана Ололовска

Во Битола премиерно емитуван филмот „Џезмен“ на Аљоша Симјановски

Ана Ололовска

Претставено меѓународното стручно жири на ИФФК „Браќа Манаки“

Ана Ололовска

Премиера на филмот „Отворена врата“ на ИФФК „Браќа Манаки“

Ана Ололовска