Балетската претстава „Шехерезада“ во МОБ

Од:

Националната опера и балет вечер од 20 часот ќе ја изведе балетската претстава „Шехерезада“ на музика од Николај Римски Корсаков.

Кореограф на „Шехерезада“ во МОБ е Михаил Крапивин од Москва, сценограф е Марија Ветероска, а костимите ги изработи Маја Бурсаќ од Србија.

– Мистична, елегантна и егзотична. Балетската претстава работена по мотиви на приказните од „Илјада и една ноќ“ ќе ни ја раскажат балетските првенци Александра Мијалкова и Васил Чичијашвили, соопшти МОБ.

Ќе настапат солисти, балетскиот ансамбл и оркестарот на Националната опера и балет под диригентство на Бисера Чадловска.

Би можело да ве интересира

Балет „Дон Кихот“ на 6. декември на големата сцена на Националната опера и балет

Ана Ололовска

Балетот „Дон Кихот“ на 6 декември на големата сцена на Националната опера и балет

Ана Ололовска

В петок изведба на „Дамата со камелии“ во Националната опера и балет

Ана Ололовска

Балетскиот спектакл „Клеопатра“ на 16-ти ноември во Национална опера и балет

Ана Ололовска

Премиера на обновената „Кармен“ со Ирена Кавкалеска во насловната улога

Ана Ололовска

Балетот „Дамата со камелии“ повторно во НОБ

Ана Ололовска