Балетската претстава „Ана Каренина“ повторно на сцената на МОБ

Балетската претстава во два чина „Ана Каренина“ со одбрана музика од рускиот великан Петар Илич Чајковски, повторно на сцената на МОБ на 19 март 2019, со почеток во 20.00 часот.

Преку современите кореографски решенија сoединети со класичен балет на Лео Мујиќ од Хрватска, минималистичка, но ефектна сценографија, прекрасните костими на Александар Ношпал, на сцената на Македонската опера и балет ќе видиме едно интересно визуелно, динамично и полно со страст балетско видување на познатиот роман „Ана Каренина“ на големиот руски писател Толстој.

Во повеќе од два часа, балетските уметници на МОБ, на чело со впечатливиот, емотивниот до исцрпување танц и инспиративните движења на Мими Поп Алексова Атанасовска како Ана Каренина, Бобан Ковачевски како Вронски, Васил Чичијашвили од Грузија како гроф Каренин, ќе ги пренесат сите емоции кои го означуваат ова дело: љубов, страст, омраза, лутина, гнев, љубомора, тага, мајчинска болка…

Би можело да ве интересира

„Девојчето со жиците“ на Марјан Неќак најдобра претстава на фестивал во Србија

Ана Ололовска

Пласидо Доминго откажа настап поради губење на гласот

Ана Ололовска

„Риголето“ вечер на програмата на 47. Мајски оперски вечери

Ана Ололовска

Изведба на „Боеми“ на 22 мај

Ана Ололовска

„Лучија од Ламермур“ вечер во МОВ

Ана Ололовска

Балетската претстава „Шехерезада“ во МОБ

Ана Ололовска