Балетот „Рајмонда“ во Македонската опера и балет

Од:

Македонската опера и балет вечер ќе го изведе балетот во два чина „Рајмонда“ од Александар Глазунов, во кореографија на Виктор Јаременко од Украина.

Во главните улоги ќе настапат првенците Марија Кичевска-Шокаровска и Васил Чичијашвили од Грузија, гостинот од Италија, Давиде Буфоне, и Наташа Јосифовска. Ќе настапи целиот балетски ансамбл и оркестарот на МОБ. Диригент е Едуард Амбарцумјан од Русија.

Костимите и сценографијата се изработени во ателјето на МОБ под менторство на Гана Ипатиева и Андреј Злобин од Украина.

Либретото за балетот „Рајмонда“ е базирано на типичната драматургија која го обележува времето на романтизмот кога доминираат теми за јунаштвото, благородништвото, љубовта, достоинството и честа. Светската премиера на балетот била во Маринскиот театар во Санкт Петербург во 1898 година.

Би можело да ве интересира

Балетот одбележува 70-годишниот јубилеј

Ана Ололовска

„Живот во движење“ за јубилејот на Балетот

Ана Ололовска

Јапонски грант за Националната опера и балет

Ана Ололовска

Балет „Дон Кихот“ на 6. декември на големата сцена на Националната опера и балет

Ана Ололовска

Балетот „Дон Кихот“ на 6 декември на големата сцена на Националната опера и балет

Ана Ололовска

В петок изведба на „Дамата со камелии“ во Националната опера и балет

Ана Ололовска